(044) 331-85-78
(066) 950-95-63
(067) 469-12-59
(093) 170-17-65

Працюємо під час воєнного стану!

Почеркознавча експертиза

Питання Завдання

Почеркознавча експертиза проводиться з метою встановлення оригінальності підпису та рукописного тексту для виявлення факту підробки документів. Тобто, шляхом проведення експертизи підпису, достовірно можна встановити чи належить він саме тій особі, від імені якої поставлений. Теж саме можна встановити і щодо приналежності рукописного тексту.

Крім того, за допомогою почеркознавчої експертизи можна встановити і інші фактори, такі як виконання підпису під впливом певних збиваючих факторів (чи то природніх, чи штучних), у незвичних умовах чи в незвичайному стані, зміненим почерком чи справжнім та ін. (більш детально - дивись вкладку «Завдання»).

В більшості випадках, підпис та рукописний текст кожної особи індивідуальні та не схожі на інші. Вони містять в собі сукупність певних індивідуально-визначених ознак, які теж характерні при написанні лише певній особі і по яким здійснюється ідентифікація, співставлення та розпізнавання.

Почеркознавча експертиза
При проведенні експертизи підпису експертом вивчаються та порівнюються такі елементи його написання, як виробленість рухів, темп написання, транскрипція та зв’язаність, форма рухів та їх напрямок, розгін, нахил, натиск, форма ліній та ін..


За даними складовими спірний підпис та рукописний почерк порівнюються зі зразками підписів та почерку особи, від імені якої вони нібито здійснені. Але при цьому, обов’язково достовірно потрібно знати, що надані зразки підписів та почерку дійсно належать саме тій особі, підпис якої підроблено.

 

В залежності від обставин справи та поставлених перед почеркознавчою експертизою питань, для проведення дослідження експертом УЦСЕ (Київ) можуть бути витребувані:

 • вільні зразки підпису чи почерку, тобто виконані особою, підпис якої досліджується, в певних офіційних документах (договорах, квитанціях, актах, довіреностях та ін.) приблизно в той же період часу, що і підроблений документ;
 • експериментальні зразки підпису та почерку, тобто виконані особою, підпис якої досліджується, спеціально для проведення дослідження (на чистому аркуші паперу, якщо це підпис, то проставляється в три-чотири колонки, не менше 20 шт.);
 • умовно-вільні зразки підпису чи почерку, тобто виконані особою, підпис якої досліджується, на матеріалах, отриманих в процесі розслідування певної події (пояснення, заяви, скарги та ін.).

  графологічна експертиза
 • Зазвичай, експертиза підпису та почерку проводиться по оригіналу документа на якому вони зроблені. Але досить часто трапляються випадки, коли особа з різних, незалежних від неї причин, на дослідження не може надати оригінал документу зі спірним підписом, а має лише копію цього документу.

  У даному випадку допускається проведення дослідження і за копією, але лише за умови попереднього вивчення її на ознаки можливого виготовлення зображення підпису шляхом монтажу із застосуванням копіювально-розмножувальної та комп’ютерної техніки.
   

  експертиза підпису
  За умови недостатності зразків для надання категоричної відповіді на поставлені перед експертом питання, відповідь може надаватися у ймовірній формі.


  Судово-почеркознавча експертиза проводиться на підставі ухвали (постанови) суду або постанови слідчих органів.


  Вартість (ціна) проведення експертних почеркознавчих досліджень фахівцями УЦСЕ становить від 4000 грн. Строк виготовлення висновків – 2-5 днів.

  © 2011 Український центр судових експертиз
  м. Київ, вул. Предславинська, 37, оф. 411, Тел: 0(44) 331-85-78;
  0(66) 950-95-63; 0(67) 469-12-59; 0(93) 170-17-65.